Zonguldak, Filyos

Karadeniz

Zonguldak Filyos, bulunduğu bölge yerleşimi çok eski çağlara dayanan antik bir kent olma özelliği taşır. Günümüzde Zonguldak ilinin kuzeydoğusunda küçük bir tepelik alanda bulunmaktadır. Milattan önce Filyos denilen yere Teion adı verilmekteydi. Ayrıca tarih boyunca Filyos yerine Tios, Tianon, Tieion ve Tium olarak da değinilmiştir. Helenistik dönemde kurulmuş olan bu bölge Pontus Rum hakimiyetinde iken Romalılar tarafından yıkılmış ve yağma edilmiştir. İşgal edilen şehir daha sonra Romalılar tarafından tekrar inşa edilerek ticarete konu edilmiştir. Bu bölgede özellikle deniz ticareti gelişmiştir. Deniz ticaretinin yanı sıra iç kesimlere yakın olmasıyla beraber ticaretin iç kesimlere yapılmasında da aktif rol oynamıştır. Daha sonra Bizans hakimiyetine giren bölge 14. ve 15. yüzyıllarda Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Osmanlı Devleti hakimiyeti ile beraber bölge önemini yitirmiştir. Osmanlı zamanında ise şuan Filyon olarak kullanılan bölgeye Hisar Önü denilmekteydi. 18.yüzyılın sonlarına doğru Karadeniz’de bulunan zengin ormanlık arazilerden ve İstanbul tersanelerine odun taşıma işine yarayan bir iskele haline gelmiştir.

Daha önce Bolu’ya bağlı olan bölge 1924 yılında Zonguldak iline bağlanmıştır. Karabük ilinde bulunan demir çelik fabrikasına yakın olması konumuyla gün geçtikçe bölge değer kazanmıştır. Günümüzde Zonguldak iline bağlı olan Çaycuma ilçesinin bir beldesidir.

Zonguldak, Filyos Coğrafi Konumu

Zonguldak ilinin merkezine 23 kilometre uzaklıkta olan Çaycuma ilçesine 23 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Zonguldak ilinin doğu tarafında Karadeniz kıyısına kurulu bir beldedir. Filyos’da bulunan Filyos Çayı ise yerleşim yerinin doğusundan doğrudan Karadeniz’e dökülmektedir. Yerleşim 6 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler sırasıyla şöyledir:

 • Abacık Mahallesi
 • Geriş Mahallesi
 • Hisarönü Mahallesi
 • Kocaeli Mahallesi
 • Sefercik Mahallesi
 • Öteyüz Mahallesi

Yerleşim merkezine yakın bir yerde liman bulunmaktadır. Nüfus verilerine gören en son nüfus sayımında beldenin nüfusu 5.268 olarak açıklanmıştır. Bölgenin rakım seviyesi 40 metre olup posta kodu ise 67660’dır.

Zonguldak, Filyos Gezilebilecek Yerler

Filyos bölgesinde gezilip görülecek birçok yer vardır. Bölge tarihi değerini günümüze kadar korumuş olup şuan birçok yerine tarihi gezilerde düzenlenmektedir. Zonguldak ilinde bulunan Filyos bölgesinde gezilmesi ve görülmesi geren en önemli yerler sırasıyla şu şekildedir:

 1. Billaos Antik Kenti
 2. Tieion Antik Kenti
 3. Filyos Kalesi
 4. Çayır Köyü Su Mağarası
 5. Filyos Sahili

Gibi daha birok gezilecek yerleri bulunan Filyos tam olarak bir tarih cennetidir. Belde denizi, sahili, kalesi, gün ışığında bulunan antik tiyatrosu ve çok eski tarih kalıntıları ile potansiyel bir turizm kenti olma özelliği taşımaktadır.

Zonguldak, Filyos Konaklama Yapılacak Yerler

Zonguldak, Filyos beldesinde birçok antik kent ve gezilecek yer bulunduğu için konaklama açısından önemli ölçüde sıkıntı çekilmemektedir. Bölgede birçok otel, pansiyon bulunmaktadır. Bu yüzden genel olarak kalacak yer sıkıntısı çekilmez. Ayrıca bölgede üç adet de kamp alanı bulunmaktadır. Kamp alanları sahile yakın yerlere konumlandırılmıştır. Bu nedenle kamp alanları oldukça eğlenceli ve güzel tatil keyfi sunmaktadır. Ayrıca Filyos plajında da kamp yapma olanağınız vardır.

Zonguldak, Filyos Yapılacak Şeyler

Filyos’da gezinize zevk ve eğlence yapmak için birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; yamaç paraşütü ve kite surf eğlencesidir. Bu eğlenceler dışında belirlenen bazı tarihler de kolaylıkla bulabileceğiniz festival ve konferans gibi sosyal eğlence düzenlemeleri bulabilirsiniz. Ayrıca Zonguldak, Filyos beldesinin bir diğer ve en önemli özelliği de mutfak kültürüdür. Bu beldeye gittiğiniz de sizi çok güzel ve lezzetli menüleriyle eşsiz bir yeme içme kültürü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir