Verçenik – Rize

Karadeniz

Verçenik – Rize Yaylası, halk dilinde Verçenek, Verçembetike, Verçenig olarak da isimlendirilmektedir. Rize’nin en güzel ve en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından bir tanesidir. 3711 metre yükseklik ile Kaçkar’ dan sonra en yüksek tere olan Verçenik, Türkiye’nin en yüksek on iki tepesi arasındadır. Yaylada kamp ve yürüyüş için gelenlerin gözde yerlerinden biri olmakla birlikte tırmanış için de sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bununla beraber, Trekking faaliyetlerinin yapılabileceği alanlar bakımından da zengindir.

Verçenik Yaylası Genel Bilgi

Verçenik Yaylası, Rize ili sınırları içindedir. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yayla her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Verçenik Yayla’sında ondan fazla göl bulunmaktadır. Bu özelliği ile de ziyaretçilerine göl manzarası ve keyfi sunar.

Verçenik Yaylası Ulaşım

Verçenik Yaylası, ilçe merkezine altmış kilometre uzaklıktadır. Çamlıhemşin-Çat Yolu kullanılıp kolaylıkla ulaşılabilir. Çat Köyüne ulaşıldıktan sonra kaleye uğranmadan dümdüz devam edilmelidir. Yaylaya varış noktasına kadar yol boyunca tabelalar mevcuttur. Tabelalar takip edilmelidir. Bunun yanı sıra; Orta Yayla Köyü yönüne doğru ilerlenirse bu yolu takip ederek de yaylaya ulaşmak mümkün olur.

Orta yayla Köyü’ne ulaşıldığında karşıya geçilir. Yaklaşık olarak yedi kilometre sonra Verçenik Yaylası’na ulaşılır. Verçenik Yaylası ulaşım ile ilgili önemli bir noktaya da değinilmesi gerek. Yayla yolu son derece engebeli. Aynı zamanda arazi şartları da fazlaca zor. Bu nedenle; özellikle altı basık araçlar tercih edilmemelidir. Bu araçlarla bu yolu tamamlamak neredeyse imkansızdır. Eğer bu araçlarla araziye girilirse araç zarar görür.

Böyle bir durumda yardım istendiğinde ise yardımın ulaşabilmesi çok zaman alabilmektedir. Bu gibi mağduriyetlerin yaşanmaması için araç seçimine dikkat edilmelidir. İsteyen ziyaretçiler arazi şartlarına uygun araç kiralayabilirler. Çamlıhemşin ilçe merkezinde araç kiralama firmaları bulunmaktadır. Bu firmalardan uygun araçlar kiralanabilir. Bu şekilde daha güvenli ve kolay yolculuk yapmak mümkün olur.

Verçenik Yaylası Konaklama

Verçenik Yaylası konaklama bakımından da ziyaretçilerine iki farklı yöntem sunmaktadır. Kamp kurulabilir ya da oradaki evlere konuk olunabilir.

Verçenik Yaylası’nda Kamp Kurmak

En sık tercih edilen yöntemlerden ilki kamp kurmaktır. Özellikle doğa severlerin tercih ettikleri bir yerdir. Kamp için göllerin etrafı ideal yerlerdir. Yukarı da belirtildiği gibi ona yakın göl bulunmaktadır ve göl kenarları kamp için son derece uygun alanlardır. Bunun dışında da yaylada kamp kurulabilecek müsait bir çok alan mevcut.

Gerekli kamp ekipmanları olmayanlar için en doğru seçim yaylada yer alan evlerden birine konuk olmaktır. Bu çoğu insanın aklında soru işareti bırakabilmektedir. Oradaki bir eve nasıl misafir olunabilir ki? Sorusu akla gelmektedir. Ancak; Karadeniz insanı kimseyi çaresiz bırakmaz. Eğer ekipmanı olman ziyaretçileri görürse seve seve evinin kapılarını açar. Son derece misafirperver ve sıcak insanların evine konuk olma şansı elde edilebilir.

Verçenik Yaylası’nda Ne Yenir?

Verçenik Yaylası çevresinde ve yakınında yemek içmek için alış veriş yapılacak ya da yemek yenilebilecek bir tesis bulunmamaktadır. Burası tamamen doğayla iç içe bir yerdir. Bu nedenle, yaylaya varmadan önce alış veriş ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bunun yanı sıra; yaylada ne kadar kalınacağı göz önüne alınarak yeterli miktarda yiyecek ve içecek alınması da oldukça önemli.

Çamlıhemşin ilçe merkezine varıldığında burada marketler bulunmaktadır. Marketlerden alış veriş yaparak yaylaya doğru yola çıkılmalıdır. Bunun yanı sıra; atıştırmalıklar da unutulmamalıdır. Fındık, fıstık gibi kuru yemişler, çikolata, bisküvi gibi atıştırmalıklar yürüyüşlerde ihtiyaç duyulacak besinlerdir. Elbette ki en önemli ihtiyaç su olacaktır. Su ihtiyacı derelerden de karşılanabileceği gibi marketlerden de su alınması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir