Valla Kanyonu Seyir Terası

Karadeniz

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında önde gelen yerler arasında bulunan Valla Kanyonu Seyir Terası ve Valla Kanyonu, Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Kastamonu sınırları içerisinde bulunan son derece özel bir kanyondur. Bu ilde bulunan

  • Gideros Koyu,
  • Ginolu,
  • Horma Kanyonu,
  • Ilıca Şelalesi

Gibi bir başka doğa harikası olan Valla kanyonu, aynı zamanda dünya üzerinde yer alan en derin 2. kanyon olma unvanına da sahiptir.

Valla Kanyonu’nun Yeri

Valla Kanyonu Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünden 5 km uzakta bulunan Valla Mahallesinde bulunur. Pınarbaşı ilçesi ile kanyon arasında ise yaklaşık olarak 26 kilometrelik bir mesafe vardır. Toplu taşıma ile ulaşımın sağlanması zor olsa da kendi aracınız ile buraya ulaşabilir ve kanyon çevresinde bulunan kamp alanlarında kamp kurma imkânına da sahip olabilirsiniz.

Doğal Oluşumu

Kanlı çay ile Devrekani çayının birleşimi ile oyulan devasa dağlar ve kayalar içinde bulunan kanyon, 800 metreyle 1200 metre arasında değişik yüksekliklere sahip bulunuyor. Kanyonun uzunluğu ise 12 kilometreyi buluyor. 1200 metre derinliğe ulaşan Valla Kanyonu bu özelliği ile de dünyanın en derin 2. kalyonu. Bu kanyon yüzyıllar boyu akan Devrekani Çayı’nın Küre Dağlarında bulunan dev kayaları aşındırması ile oluşmuş bir doğa harikası olarak dikkat çekiyor.

Kanyonda Bulunan Seyir Terası

Bu kanyon üzerine inşa edilerek, tepeden seyir imkânı veren üç katlı bir seyir terası bulunuyor. Bu seyir terası üzerinden kanyonun nefes kesen güzelliğini tüm ayrıntıları ile izleme imkânına sahip oluyorsunuz. Valla Kanyonu insanı mest eden bu manzarası ile tüm ziyaretçilerini büyülüyor. Valla Kanyonu Seyir Terası bu manzarayı tümüyle ziyaretçilerine sunuyor.

Kanyonda Yürüyüş İmkânı

Valla kanyonu, dünya üzerinde bulunan en derin ve içinden geçişi en zor kanyonlar arasında bulunuyor. 12 kilometre uzunluğundaki bu kanyonu geçebilmek için profesyonel bir rehber ile yolculuk yapmanız gerekiyor. Kanyondan rehber olmadan geçiş ise yasak. Yaklaşık 2 gün sürede geçilebilecek bu kanyonda sorunsuz geçiş için de zaten bir rehber zorunluluğunu kendiniz de hissediyorsunuz. Kanyon içinde yürüyerek geçiş için gerekli makamlara başvuru yapılarak izinlerin alınması ve profesyonel rehber hizmeti sağlanması gerekiyor.

Valla Kanyonu Yapılabilecekler

Bu eşsiz doğa harikası kanyonda yapabileceğiniz etkinlikler arasında, doğa yürüyüşüne çıkma, kanyon etrafında kamp yapma, seyir terası üzerinden kanyonun muhteşem manzarasını izleme ve profesyonel rehberler eşliğinde ve gerekli ekipmanlarla bu 12 kilometrelik kanyonu geçme gibi imkânlarınız bulunuyor.

Valla Kanyonu Seyir Terasına Ulaşım

Bu son derece özel doğa harikası noktaya ulaşım için kara yolu ve hava yolu ile ulaşım imkanları bulunan Kastamonu il merkezinden, Pınarbaşı ilçesine gelme seçeneğini kullanabilirsiniz. Kastamonu ile Pınarbaşı arasında yaklaşık 100 Kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Pınarbaşı ilçesine geldiğinizde önce Muratbaşı köyüne ulaşmanız gerekiyor. Muratbaşı köyünden sonra ise yaklaşık olarak beş kilometre daha yol alarak Valla mahallesine gitmelisiniz. Aracınızı bu mahallede bıraktıktan sonra ise orman yolundan ilerleyerek yaklaşık 15 – 20 dakikalık yürüyüş sonrasında seyir terasına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bir seçenek olarak Pınarbaşı ilçesine Bolu, Karabük gibi illerden giderek farklı rotalar izleme şansınız da bulunuyor.

Konaklama Olanakları

Bulunduğu konum itibari ile Valla Kanyonunda konaklama tesis ve imkanı bulunmuyor. Kanyonu tüm ihtişamı ile görmenize olanak sağlayan Valla Kanyonu Seyir Terası gezisi sonrasında ya da öncesinde Pınarbaşı ilçesinde bulunan Sarımeşe otelde rahat bir konaklama imkanına sahip olabilir, yörenin önemli lezzetleri arasında yer alan;

  • Etli Ekmek,
  • Banduma,
  • Tirit

Gibi lezzetleri tadarak, mükemmel bir doğa turunu tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir