Uçmakdere Tekirdağ

Marmara

Uçmakdere – tekirdağ gezilmesi gereken harika bir köy. Doğanın sunduğu harika bir yerleşim yeri. Sizde bu harika doğa harikasını görmek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Mavinin güzelliğini ortaya çıkaran Marmara Denizi’yle ve Yeşilligin Ganos Dağları ile bütünleşmesi ile harika size harika bir manzara sunuyor.

Gezginciler Uçmakdere’ye Gelirken En Çok Hangi Soruları Soruyor?

  1. Paraşüte binmek istiyorum. Uçmakdere’de bunu yapabilir miyim?
  2. Gezdiğim yerin tarihini gezerken öğrenebilir miyim?
  3. Sahilinde denize girmek istiyorum. Uçmakdere’de bunu yapabilir miyim?

Uçmakdere’de siz gezgincilerine bu isteklerinizi harika bir şekilde sunuyor.

Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir ve Neler Yapılır?

Uçmakdere isminden de görüleceği gibi uçmak isteyenlerin odak noktası. Manzarası ve harika doğası ile büyük bir ilgi gören Uçmakdere’yı mutlaka gezin. Uçmakdere aynı zamanda yamaç paraşütleri için bulunmaz bir adres. Tekirdağ’a 30 km uzaklıktaki bu harika doğa harikasına gelmek için Kumbağ üzerinden Ganos dağlarına çıkabilirsiniz. Gideceğiniz yol boyunca doğa güzelliklerini göreceksiniz.

Bu yolu kullanarak eşsiz bir yolculuğa çıkın. Marmara Denizi’ne yüksekten bakmak harika bir şey olacak. Köye gelirken yamaç paraşütü yapan pek çok kişi olduğunu göreceksiniz. Buradaki paraşüt pistleri doğa harikası. Uçsuz bucaksız Deniz’in üzerinde paraşüt yapın ve bu anları videolara çekin. Bir kere de olsa bu heyecanı yaşayın. Cennet gibi manzaraya kilometrelerce yüksekten bakmak ayrı bir heyecan.

Uçmakdere güzelliği ile hala dillerde. Orman havası veren doğada doğayla iç içe kahvaltılar yapılmakta. Kahvaltı işletmeleri harika dizaynlanmış. Burada mutlaka kahvaltı edin. Yürüyüşler yaparak etrafı dolaşın. Ganoslar yolunu takip ederek yol boyunca gezilere çıkın. Bu mükemmel yürüyüş parkularında bisiklet sürün. Yüzme ve Spor gibi aktivitelere katılın. Denize girerek Uçmakdere sahilinde güneşlenin ve yazın tadını çıkarın. Uçmakdere’de yapılacak en güzel şeylerden biri de mangal partis. Piknik için en ideal yer.

Uçmakdere’de Konaklama

Uçmakdere köyündeki otellerde konaklama yapılmakta. Köyde kamp çadırlarında konaklama sağlamakta. Sizde köyde kamp yapın. Yaz mevsiminde bu köy harika bir kamp alanı oluşturuyor. Kamp alanlarında tuvalet ve ihtiyaçları karşılayacak yerler de var. Denize sıfır kamplar kurarak bambaşka bir ahengin etkisine kapılın. Şehirden uzak sakinliğin tadını çıkarın. 2 günlük keyifli kamp sizede iyi gelecek. Sizde kamp kurarak geceleri denizin sesiyle uyuyun ve müzik dinleyin​​​​​​.

Uçmakdere Tarihi

Uçmakdere Şarköy iline bağlı şirin bir köy. İstanbul’a 170 km uzaklıkta. Eski bir Rum köyü. Uçmakdere’de terk edilen pek çok ev var. Eskiden Rum’lar evlerinin zemin katlarındaki dolaplarda üzüm saklayarak şarap yaparmış. Sonra Türk’ler zemin katlardaki bu dolaplara tarımsal ürünler koymuş.

Köyde 40 adet şarap mağarası var. Rumların tarihi etkileri köyde hala etkisini göstermekte. Uçmakdere harika bir kültür diyarı. İpek böcekçiliği yapan köy halkı burada kalmış. Burada ipek üretimine devam etmese de Rum şarapları hala var. 1989 yılına gelindiğinde buğday mahsulünü böceklerin yemesi ile ipek böcekleri ölmüş ve üretim durmuş.

Uçmakdere Doğa Harikası Nasıl Korunur?

Buranın eşsiz güzelliğinden bahsederken en önemli vurgulamayı yapalım. Fevkalade özellikleriyle Uçmakdere her zaman gelinmesi gereken bir yer. Tabi ki bu mümkün. Fakat buradaki önemli nokta bu doğa harikasını korumak. Özleyip tekrar gelmek isteyeceğiniz bu gezi yerini güzel kullanın. Ve burada anılarınızın birikmesine imkan tanıyın. Tabiatınsunduğu bu doğayı korumak için ;

  1. Geziniz esnasında çevrenizi temiz tutun.
  2. Doğa’yı koruyarak mangal ateşinizi mutlaka söndürün.
  3. Denize ve sahile çöp atmayın.

Bu konulara dikkat ettiniz takdirde hrr gelişinizde masallar diyarına gelmiş gibi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir