Sera Gölü – Trabzon

Karadeniz

Trabzon doğal güzellikleri ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafın yapılan düzenlemeler sonucu yerli ve yabancı turiste açılan sera gölü – trabzyon, Karadeniz’in incileri arasında yer alıyor. Şehir merkezinden 10, Akçaabat’tan ise 3 kilometre uzaklıkta bulunan Sera Gölü görenleri mest eden bir manzaraya sahip. Trabzon’a kadar gelip Sera Gölü’nü bets10 casino görmeden dönmek büyük bir hata olacaktır.

Sera Gölü Tarihi Ve Güzellikleri

Sera Gölü, 21 şubat 1950 tarihinde aşırı yağışın sonucu oluştu. Aşırı yağış nedeniyle Derecik Vadisi yamacından düşen oldukça büyük bir kaya vadi tabanını tıkadı. Bu tıkanmanın ardından da devam eden yağışlar sayesinde Sera gölü 18 günde tamamlanarak son halini aldı. Heyelanın sonucu olarak oluşması onun heyelan set gölü olmasını sağladı. Sera gölünün oluşunu halk gün gün izleyebildi. Sera Gölü günümüzde Trabzon için önemli bir turizm noktası olarak görülüyor. Etrafında bulunan ağaçların gölgelerinin sürekli göle düşmesi ile muhteşem bir görünüme sahip olan göl ziyaretçileri tarafından oldukça beğeniliyor.

Sera Gölünde Neler Yapılır?

Hafta sonunu doğada geçirmek isteyenler, göl havası almak isteyenler, sessizliğe ihtiyaç duyanlar için sera gölü – trabzon oldukça doğru bir seçim olacaktır. Sera gölünün vadi ile çevrili olması doğada yapılacak her türlü aktiviteye olanak sağlıyor.

Doğada vakit geçirmeyi sevenler için ideal olan Sera gölü görülmeye değer doğal güzelliği ile misafirlerini bekliyor.

Sera Gölünde Ne Yenir?

Sera gölü çevresinde işletilen pek çok restoran bulunuyor. Bu restoranlar gelen ziyaretçiler için her sabahları kahvaltı hizmeti sunuyor. Öğlenleri ve akşamları ise sundukları deniz ve mahsullerinin yanı sıra mezelerle beraber kırmızı et ve tavuk seçeneklerini de müşteri için hazır bulunduruyor. Özellikle yenmesini tavsiye ettiğimiz birkaç seçenek ise;

  • Akçaabat köfte,
  • Kuymak,
  • Kaygana,
  • Mıhlama,
  • Fındıklı burma tatlısı,
  • Levrek sac kavurma,
  • Tereyağlı pilav,
  • Taş helva,
  • Laz böreği,
  • Karalahana çorbası.

Karadeniz’e özgü daha pek çok tadın keyfine varabileceğiniz Sera gölü yakınlarındaki restoranlar her zaman güler yüzlü ve konuşkan çalışanlarıyla lezzetleri dışında da gelenlerin kalplerini fethediyor. Önemli bir nokta ise gelen misafirlerin gölün doğal yapısına zarar vermeden, çevreyi kirletmeden ona saygı duyarak vakit geçirmeleri ve ondan faydalanmaları konusunda bilinçli olması gerektiği.

Sera Gölü – Trabzon Ulaşım

Sera gölüne ulaşık oldukça kolaydır. Eğer Sera gölüne özel aracınızla gitmek istiyorsanız Trabzon Akçaabat yoluna kadar geldikten 7 kilometre sonra güneye sapmanız gerekiyor. Daha sonra 2 kilometre daha yol aldıktan sonra Sera gölü doğal tabiat parkına ulaşmış olursunuz.

Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isteyenler ise Trabzon şehir merkezine giderek oradan her gün neredeyse her saat başı hareket eden Trabzon merkez – Sera gölü doğal tabiat parkı dolmuşlarını kullanabilirler.

Sera Gölü – Trabzon Nerede Kalınır?

Kamp kurmayı sevenler için son derece uygun olan Sera gölünün çevresi kampçılar için özel olarak ayrılan bir bölüme sahip. İster kamp kurarak bölgede konaklayabilir isterseniz de Sera gölünün çevresinde veya Akçaabat’ta bulunan otel veya pansiyonlarda kalabilirsiniz. Fiyat olarak herkesin bütçesine uygun otel ve pansiyonların bulunması nedeniyle gelenleri memnun eden işletmeciler ayrıca sabah kahvaltısı gibi hizmetler de sunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir