Safranbolu Kristal Teras – Karabük

Karadeniz

Cam Teras’ın hizmete açılmasıyla beraber Safranbolu ve Karabük bölgesi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaya başlamıştır. İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığıyla çok zengin ulaşım seçeneklerine sahip olan bölge, bahar aylarında ziyaret için uygundur. Safranbolu Kristal Teras – Karabük gezisinde safran bitkisinin hasat dönemine denk gelmek isteyenler gezi planlarını Ekim ve Kasım aylarında yapmalıdır.

Karabük Ulaşım

Zonguldak ve Ankara havalimanının yakın olduğu bölgeye TEM üzerinden kara yoluyla ulaşım sağlanabilir. Gerede sapağından çıkıldıktan 90 km sonra Karabük ve buradan da 8 km sonra Safranbolu’ya varılır. Yolun düzgün olması sebebiyle arabayla yolculuk son derece keyiflidir. Ankara ve Zonguldak üzerinden Karabük’e trenle ulaşılabilir.

Safranbolu ve Karabük Konaklama Alternatifleri

Bölgeye yapılan gezide Safranbolu’nun daracık sokakları adım adım keşfedilmelidir. Kanyon ve çevresindeki mağaraları görmek isteyenler günübirlik turlara katılabilirler. Safranbolu Çarşısı ve Amasra bölgesi konaklama seçenekleri açısından son derece zengindir. Otantik oteller ve bölgenin ruhunu yansıtan geleneksel odalar ziyaretçilere farklı bir dünyanın kapılarını aralar. Panoramik bir şehir manzarası için Hıdırlık Seyir Terasına çıkılarak ünlü Bağlar gazozu yudumlanabilir.

Kristal Cam Teras

Tokatlı Kanyonunda yer alan Cam Teras, 2012 yılında hizmete açılmıştır.

 • 80 metre yüksekte
 • 100 metrekarelik alanda
 • 11 metre eninde
 • Yelpaze şeklindeki platform

kırılmayan camdan yapılmıştır. Aynı anda 400 kişi taşıma kapasitesi olan terasa güvenli uygulamaları gereği 30 kişi aynı anda çıkabilir. Kahvaltının yanı sıra yiyecek&içecek servisi yapılan bir kafe bulunan Safranbolu Kristal Teras – Karabük bölgesinde, vadi manzarası ve püfür püfür esen rüzgarda keyif sürülebilir.

Tokatlı Kanyonu; Kristal Cam terası 2 dakika mesafede yer alan Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri’ne de ev sahipliği yapar. Yaklaşık 6o basamaklı merdivenle inilen kanyonun bir ucundan giriş 9 km’lik diğer ucundan çıkış yapılabilir. Son derece keyifli bir patika yoldan yeşillikler, kuş cıvıltıları ve dere manzaraları eşliğinde yürüyüş yapılarak bölgenin tadına doyulabilir.

 • Bulak Mencilis Mağarası
 • Yörük Köyü
 • Sipahioğlu Konağı
 • Hükümet Evi

gezilirken yöreye özgü ev yapımı lezzetler ve hediyelik eşyalardan alışveriş yapılabilir.

UNESCO Dünya Mirası Kenti

Tüm dünya tarafından bilinen Safranbolu evleri, Cinci Hani Cinci Han Hamamı, Arasta Çarşısı, Kaymakamlar Müze Evi, Safranbolu Saat Müzesi ve daha pek çok farklı mekan birbirine son derece yakındır ve yürüyerek ulaşım sağlanabilir.

Karabük Kamp Alanları

Doğallığı ve güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Karabük kamp alanları, ücretsiz konaklama imkanı sunar. Doğanın tadını çıkartmak aynı zamanda yoğun şehir hayatına kısa ve keyifli bir mola vermek isteyenler tercihlerini;

 • Talat Göktepe Tabiat Parkı
 • Sarıçiçek Yaylası
 • Ulu Yayla Kamp Alanı
 • Sorkun Yaylası Kamp Alanı
 • Eğriova Göleti Kamp Alanı

ve bölgedeki benzer yerlerden yana kullanabilirler.

OFROAD Heyecanı

Karabük-Safranbolu Otomobil ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği (KARDOFF) Kulübü Türkiye Off-Road Şampiyonası her yıl büyük ilgi görmektedir. Çamlıkköyü mevkinde gerçekleşen yarışmalara çeşitli illerden pek çok sayıda sporcu katılım sağlar. Özel seyirci parkurunun yanı sıra profesyoneller için hazırlanan 50 kilometrelik pist, sürücülerin kıyasıya mücadele etmesine imkan sağlar.

Bölgeyi ziyaret eden adrenalin tutkunu gezginler; yürüyüş, off-road, tarihi geziler ve dinlenme imanı bulur. İdeal bir hafta sonu rotası çizen Safranbolu Kristal Teras – Karabük gezisi, geleneksel Türk mutfağının zengin yemek ve tatlı çeşitlerini deneyerek taçlandırılabilir. Gece hayatı, festivalleri ve zengin alışveriş seçenekleriyle bölge, her geçen gün daha popüler bir gezi alternatifi olarak rağbet görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir