Safranbolu Kristal Teras Gezilecek Yerler

Karadeniz

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunan Safranbolu kristal teras, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Adrenalin dolu bir manzarayı şeffaf bir cam üzerinde teras şeklinde izlerken, heyecan dolu bir seyir zevki gerçekleştiriyorsunuz. Dünyada bir benzerleri Arizona ve Gürcistan sınırları içerisinde bulunan Safranbolu kanyonunu izlemek için safranbolu kristal teras karabük ili sınırları içerisine gelmelisiniz.

Safranbolu Kristal Teras Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Safranbolu ve Karabük turizmine katkıda bulunmak amacı ile Tokatlı kanyonu üzerine yaptırılan kristal teras, yerden 80 metre yükseklikte 3 santimetrelik kırılmaz ve güçlü camlar ile yapılan bir terastır. Adrenalin seviyesini arttırma nedeni ile şeffaf yapılan ve ziyaretçilerin bastığı yerin 80 metre aşağısını görebilme şansı olan terasta, 11 metre genişliğinde 400 kapasitelik bir büyüklüğü bulunmakta. Sadrazam İzzet Paşa tarafından yüzyıllar önce yaptırılan kanyon üzerine yapılan teras, roketatar mermilerinde dahi kırılmayan camlar üzerine yapılmasına karşın, her seferinde 30 adet ziyaretçi alınmakta. Bu nedenle turizm dönemi içerisindeyken uzun teras kuyrukları oluşabilmekte.

Safranbolu Kristal Terasta Yapılabilecek Aktiviteler

Safranbolu ilçesinde yer alan ve çektiği turist sayısı nedeni ile Karabük ilinin önemli turizm unsurlarından biri olan Safranbolu kristal terasta gelen ziyaretçiler adrenalin dolu dakikalar eşliğinde kanyon manzarasını izleyebilmektedirler. Safranbolu kristal terasta yapılabilecek aktiviteler;

  • Seksen metre yukarıda kırılmaz bir cam teras üzerinde kanyon manzarasını izleyebilmek,
  • Kanyon manzarasını fotoğraflayarak anı ölümsüzleştirmek,
  • Kanyon etrafında bulunan tesislerde güzel bir kahvaltı yapabilmek,
  • Kristal terasın bulunduğu Safranbolu ilçesinde bulunan Safranbolu evlerini gezebilmek, için mutlaka safranbolu kristal teras – karabük bölgesini ziyaret etmeli ve görmeniz gereken yerlerden birini daha listenizden silmelisiniz.

Safranbolu Kristal Terasa Ulaşım

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan kristal teras ve kanyona ulaşım hem şehir merkezinden hemde çevre illerden oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Dilerseniz hem Karabük il merkezinden hem de Safranbolu meydandan kalkan belediye otobüslerini kullanarak bölgeye ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, Safranbolu meydanından oldukça uygun fiyatlara taksi kullanabilir veya tur acente şirketlerinin günübirlik turları ile içinde Safranbolu kristal teras olmak üzere birçok Safranbolu güzelliklerini deneyimleyebilirsiniz. Şahsi aracı ile gitmek isteyen turistler için ise kristal terasın konumu oldukça kolay ulaşılabilecek bir yerde.

Safranbolu Kristal Teras Kalınabilecek Yerler

Safranbolu’yu ve kristal terası ziyaret etmek isteyen turistler için önemli olan bir diğer konu ise bölgede kalınabilecek yer sorunudur. Hem Safranbolu, hem de kristal terasın bulunduğu kanyon bölgesi birçok tesis ve hizmet sektörü adına gelişmiş bir bölge olduğundan birçok otel, pansiyon gibi kalabileceğiniz yer mevcut. Bununla birlikte eski Safranbolu evlerinde kalabilir ve deneyimlemeniz gereken Safranbolu evlerinde yaşamayı da anlayabilirsiniz. Bölge halkının sıcak kanlı olması ve turistlere karşı oldukça alışkın tavırları ile Safranbolu insanlarını da tanıyabilirsiniz.

Safranbolu Kristal Terasta Ne Yenir?

Safranbolu, Karabük’ün kültürel anlamda zengin bir ilçesi olduğundan; yemek kültürü olarak da oldukça gelişmiş bir bölgedir. Bu nedenle Safranbolu yemekleri oldukça ün salmıştır. Safranbolu’ya gelerek hem kristal terası ziyaret etmek, eski Safranbolu ev ve sokakları arasında dolaşmak varken, aynı zamanda Safranbolu yemeklerini de tadabilirsiniz.

  • Peruhi
  • Bükme
  • Bağlar gazozu
  • Kuyu kebabı
  • Safranlı lokum

Bu yiyecekler, safranbolu kristal teras – karabük ziyaretinizde mutlaka tatmanız gereken ve bölge halkının sık olarak tükettiği ana yemeklerdendir. Zengin mutfağıyla bilinen Karabük içerisinde bulunan bu bölge, ziyaret etmeniz adına her daim sizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir