Rize – Fırtına Deresi

Karadeniz

Karadeniz bölgesinin görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerinden olan Rize – fırtına deresi Türkiye’nin en güzel yerleri arasında yerini alıyor. Karadeniz bölgesinin turistlik açıdan gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Hem yerli turistler hem de yabancı turistler tatil yapmak için bölgeye geliyorlar. Hem bölgenin yöresel yemeklerinden tadıyorlar hem de yeşilliklerin arasında bol oksijen alarak tatillerini yapmış oluyorlar. Özellikle bölge su sporları, doğa sporları ve rafting tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Tarihi güzellikleri ile beraber yöresel yemekleri tadılabileceği Rize’nin en güzel yerlerinin arasında yer alıyor.

Rize-Fırtına Deresi Tarihi Hakkında

Rize-Fırtına deresi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; eski Yunanca Pordanis veya Peruma adı ile bilinir. Rize ilinin Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km batısında bulunan Fırtına Deresi 68 km uzunluğundadır. Bölgede tarihi kaleler bulunmaktadır. Tarihi yapılar arasında bulunan çok sayıda eser bulunuyor. Bu eserlerin başında ise Zil kalesi geliyor. Zil kalesi bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin keşfedecekleri tarihi yerler arasında bulunuyor. Bölge yerli ve yabancı turistlerin çeşitli spor aktivitelerini gerçekleştirmek için özel geldikleri yerler arasındadır.

Rize-Fırtına Deresinde Neler Yapılır?

Bölge tarihi özellikleri ile ön plana çıktığı gibi çeşitli spor aktivitelerin yapıldığı yer olarak da ön plana çıkıyor. Özellikle bölgeye adrenalin ve doğa tutkunu yerli ve yabancı turist geliyor. Rize-Fırtına Deresinde yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. Bu aktiviteleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Doğa sporları yapılabiliyor.
  • Dağcılık sporunu yapmak isteyenler gelebiliyor.
  • Su sporları yapılıyor.
  • Rafting yapmaya uygun parkurları bulunur.

özellikle rafting tutkunlarının gelmek için ilk tercih ettikleri yerlerin başında geliyor.

Rize-Fırtına Deresi Güzellikleri

Rize-Fırtına Deresi Rize’nin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Bölgede tarihi yapılar haricinde görülmesi ve gezilmesi gereken çok güzel yerler vardır. Bu yerler arasında bulunan ve gezilmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Polakcur Yaylası
  • Çeymakçur Yaylası
  • Duygulu Şelalesi

Gibi güzel yerler bulunuyor. Ayrıyetten Türkiye’de 2013 yılında yapılmış olan ikinci yapay parkur bulunmaktadır. Bu yapay parkurun ismi ise Recep Yazıcıoğlu’nun ismini taşımaktadır. Özellikle Recep Yazıcıoğlu adına yapılmış yapay parkuru görmek için gelenleri rize – fırtına deresi bölgesi misafir ediyor.

Rize-Fırtına Deresi Ulaşım Hakkında

Rize-Fırtına Deresine gelmek isteyen kişiler öncelikle bulunmuş oldukları yerlerden Rize şehrine gelmek zorundadırlar. Rize’ye hava yolu ile gelinemediği için otobüs veya kendi özel aracınızla gelmeniz gerekiyor. Eğer bölgeye gelmek için hava yolunu kullanmak isterseniz Rize’ye yakın olan Trabzon hava yolunu kullanmalı sonra Trabzon’dan otobüs ile Rize’ye gelmek gerekiyor. İstanbul gibi büyük şehirlerden uçakla gelmek isteyenler gene aynı şekilde Trabzona uçakla gelip sonra Rize’ye otobüs yolu ile gelmeleri gerekiyor. Rize’ye geldikten sonra Rize-Fırtına Deresine ulaşmak için ayrıyeten tekrar ulaşım araçlarına binmeniz gerekiyor. Rize Merkezden Çamlıhemşin minibüslerine binerek bölgeye ulaşılabiliyor.

Rize-Fırtına Deresinde Nerelerde Konaklanabilir

Bölgeye ister rafting ve diğer su sporlarını yapmak için isterlerse de gezmek için gelen yerli ve yabancı turistlerin konaklayabilecekleri yerler mevcuttur. Bu yerler arasında temiz ve son derece güzel butik oteller bulunuyor. Butik otellerin haricinde kamp yapılabilecek alanlar bulunuyor. Uygun fiyatlarla hem konaklanabilir hem de yöresel lezzetlerden tadılabilir. Bölgeye özellikle rafting ve doğa sporları yapmak için gelen kişiler temiz ve bakımlı apart evlerde konaklama yapabilirler. Bu apart evlerin fiyatları her kese uygun şekilde olmaktadır. Eğer macerayı seven otel tarzı yerlerde kalmak isteyen tatilciler çadır kurarak Rize – fırtına deresi bölgesinde konaklama yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir