Mengen – Bolu

Karadeniz

Mengen – Bolu iline bağlı olan bir ilçedir. Mengen ilçesi ormanlık alanlarla ve yaylalarla kaplı olan büyük bir alandan oluşmaktadır. Bölgede bulunan yaylalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Soğucak Yaylası
 • Akçakoca Yaylası
 • Bürnük Yaylası
 • Sırıklı Yaylası
 • Çukur Yayla
 • Çorak Kadirler Yaylası
 • Göl Yaylası
 • Aktepe Yaylası
 • Ağalar Yaylası
 • Civcivler Yaylası

Gibi Mengen bölgesi genelinde birçok yayla bulmak mevcuttur. Mengen ilçesinde bulunan yaylaların genel özelliği hemen hemen hepsinde yaz aylarında olmak üzere festival yapılmasıdır. Yakın zamanda ise yapılan bu festivaller dünyaya kapılarını açacaktır. Özellikle Temmuz ayında yayla şenlikleri de düzenlenmektedir.

Mengen – Bolu Hakkında Bilgi

Bolu iline bağlı olan Mengen ilçesi uzaklık 56 kilometreden oluşmaktadır. Mengen ilçesi Zonguldak iline ise 42 kilometre mesafe uzaklıkta bulunmaktadır. İklim olarak genellikle Karadeniz ikliminin görüldüğü bir yerdir. İlkbahar ve sonbahar aylarında çok fazla yağış almaktadır.

Mengen – Bolu Gezilecek Yerler

Bolu’nun Mengen ilçesinde insanların göreceği birçok doğa güzelliği bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bir başka olan Mengen gezilip görülmeye değer bir yerdir. Mengen – Bolu ilçesinde görülüp gezilmesi gereken yerler şunlardır:

 • Ağalar Gölü
 • Şirinyazı Göleti
 • Mamatlar Yaylası

Gibi yerler ilçede görülmeye değer yerler olarak anılır. Genel olarak ormanlık alanlardan oluşan Mengen yeşil bir tabiata sahip ilçedir. Mengen ilçesi yrıca aşırı lezzetli yemek yapan aşçıları ile de ön plana çıkmaktadır.

Mengen – Bolu Ağalar Gölü

Mengen ilçesine 6 kilometre uzaklıkta olan Ağalar gölü yemyeşil manzarası ile ziyaretçilerinin gözlerini kamaştırmaktadır. Ayrıca yaban ördekleriyle de meşhur olan Ağalar gölü, yeşil görüntüsü ile büyük bir piknik alanını tüm ziyaretçilerine sunmaktadır.

Mengen – Bolu Şirinyazı Göleti

Mengen ilçesine bağlı olan Bürnük köyünde yer alan Şirinyazı göleti, ormanlarda oluşabilecek yangın ve benzeri durumlar için Orman İşletmeciliği tarafından suyu kullanılmak için yapılmış olan ve sonradan balık yetiştirilmeye başlanan bir gölettir. Göletin çevresi ise yine piknik ve mesire alanı olarak kullanıma sunulmaktadır. Bu bölgede olta balıkçılığı yapmakta serbesttir.

Mengen – Bolu Mamatlar Yaylası

Mengen ilçesine ortalama olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunan Mamatlar köyüne bağlı olan bir yayladır. İlçede bulunan ve en güzel yayla olma özelliği taşıyan Mamatlar Yaylasında çok sayıda meyve ağacı bulunmaktadır. Mamatlar yaylası girişinde ise sizi 800 – 900 yıllık geçmişe sahip olan iki adet çok büyük meşe ağacı karşılamaktadır.

Mengen – Bolu Tarihi Özellikleri

Kuruluşu milattan önceki senelere dayanan Bitanya krallığı bölgeyi önce Romalılara daha sonra Bizanslılara bırakır. 1395 yılında ise Osmanlı egemenliği altına geçmiştir. 1948 yılında bölgede ortalama olarak 60 – 70 adet hane bulunmakta iken günümüzde 1300 – 1400 hane ve iş yeri bulunmaktadır. Mengen bölgesi ismini yün yapmakta olan mekik anlamı olan mengeç kelimesinden almaktadır.

Mengen – Bolu Konaklanabilecek Yerler

Mengen – Bolu ilçesini gezip görmek için geldiyseniz birçok alanda konaklama fırsatınız bulunmaktadır. Bazı yaylarda bulunan butik oteller, pansiyonlar veya kamp alanlarında kalmanız mümkündür. İsterseniz kamp alanınızı kendiniz oluşturabilir isterseniz hazır bulunan kamplarda kalma fırsatı yakalayabilirsiniz. Genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilen bölgede ormanlık alanlarda kalmak için kamp ve piknik alanlarını kullanabilir ayrıca ormanların içerisinde bulunan birçok otel ve motel tarzı yerlerde de güvenli bir şekilde konaklayabilirsiniz. Bolu’nun incisi olan Mengen’de güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir