Kız Kalesi – Rize

Karadeniz

Karadeniz eşsiz doğa manzaralarıyla insanın gözlerini kamaştırıyor. Yeşil ve mavinin muhteşem uyumu sizi alıp bambaşka diyarlara götürüyor. Size de kendinizi huzurun kollarına bırakmak kalıyor. Şehrin gürültüsünden, trafiğinden, kalabalığından sıkılanlar için doğa harika bir kaçış noktası haline geliyor. En güzel kaçış noktalarımızdan biri de kız kalesirize oluyor. Bura da birçok kale mevcut çünkü köklü eski bir yerleşim birimdir. Tarihi orta çağa kadar uzanmaktadır. Tarihi güzellikleriyle ve eşsiz doğa manzarasıyla sizlere bambaşka tecrübeler yaşatmaya aday oluyor Karadeniz ve Rize.

 

 

 

Coğrafi Ko

numu

Rize’nin Pazar ilçesinde yer alıyor. Kayaların üzerine inşa edilmiş zamanla bu kayaların kıyı ile olan bağlantısı kesilmiştir. Görüntüsü küçük bir yarım ada şeklindedir. Yüksek duvarlara sahiptir. Denizin orta kısmında bir başına dalgaların arasında süzülüyor.

Tarihi

Farklı tarih kaynaklarında ve farklı tarihçiler tarafından birçok farklı dönemde ele alınmış üzerinde çeşitli incelemeler yapılmıştır. Gerçek ismi Kız Kulesidir. İnşası için üzerinde ittifak edilen bir tarih bulunmakla birlikte 13. veya 14. Yüzyıllarda Trabzon İmparatorluğu tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Yapımı konusunda iki farklı görüş karşımıza çıkıyor. Kaleler genellikle güvenlik ve amacıyla yapılırlar.

O dönem Karadeniz bir ticaret denizi olduğu için ve dönemin hırsızları korsanlarla mücadele adına bu yapılmış olsa gerek. Kız Kalesi isminden de anlaşılabileceği gibi Cenovalılar tarafından aristokrat bir ailenin kızı için yapıldığı rivayet edilir. Yapının bir kısmı hasar görmüş durumdadır. Bu hasar gören kısımlar tabi ki bir çok saldırıya maruz kaldığını fakat alınamadığı gibi rivayetleri akıllara getirir.

Eşsiz Güzellikleri

Elbette doğa, deniz ve tarih birleşince ortaya çıkan manzara daha da görülmeye değer bir hal alıyor. Aldığı hasarlar sonucunda sadece gözetleme kulelerinden bir tanesi yıllara meydan okuyarak günümüze kadar varlığını sürdürebiliyor. Kendine hayran bırakan en önemli noktalardan biride harika bir taş işçiliğine sahip olmasıdır. Yüksek yapılı duvarlarının her birinde sizleri hayran bırakacak taş işlemelerini göreceksiniz. Günümüzde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış bulunmaktadır.

Nasıl Gidebilirim?

Bu kadar harika doğasından, denizinden ve tarihinden bahsettikten sonra içimizde ilk fırsatta gidip görme isteği oluşmaya başlıyor. kız kalesi – rize  ulaşımının nasıl olduğunu şu şekilde bahsedelim. Öncelikle her nere de bulunuyorsanız yapacağınız ilk iş şehir merkezine yani Rize’ye  gelmek. Pazar ilçesi merkeze yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta. kız kalesi ise ilçeye 2-3 km kadar bir mesafe de yer alıyor. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi servis imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Kısa mesafelerde harika doğa yürüyüşleri gerçekleştirerek de buraya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda civarda bir kaç kilometre aralıklarla farklı kalelerde mevcut bu yolculuk sizlere onları da görme imkanı sağlayacak.

Konaklama İmkanları

Erken rezervasyon işlemleriyle rahatlıkla kalabileceğiniz bir gaziantep escort bayan çok otel Rize merkez de ve ilçe de mevcut. Otel istemeyenler için ise apartlar devreye giriyor. Butik otellerde seçenekler arasında yer alıyor. Tabi doğasıyla tabiat güzellikleriyle bir yere gidip de kamp alanlarından bahsetmemek olmaz. Rize bu konu da oldukça fazla çeşitliliğe sahip. Kız Kalesini görüp ardından kamp alanına geçip doğanın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

kız kalesi – rize görüldükten sonra yapacaklarım bitti mi diye düşünmeyin.

  • Bölgenin harika lezzetlerinden deneyebilirsiniz
  • Doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.
  • En heyecanlı aktivitelerden biri olan raftingi yapabilirsiniz.
  • Yaylalarını kesinlikle görmeniz gerekir
  • Elbette çay tarlalarını da

Listeyi istediğiniz kadar uzatmak sizin elinizde yapacağınız liste için zaman yetmeyebilir. Faaliyet listesi o kadar kalabalık olacak sizleri harika bir tatil bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir