Karagöl – Artvin

Karadeniz

Karagöl – Artvin ilinin Borçka ilesinde yer almaktadır. Karagöl, Karadeniz’de cenneti andıran bir yer olarak geçmektedir. Dünyanın en güzel gölleri arasında yer alan Karagöl, Klaskur yaylasının yakınlarında, toprak kayması sonucu oluşmuştur. 2002 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Borçka Karagöl Tabiat Parkı, 368 hektarlık bir alana sahiptir. Sadece göl ve çevresi 5 hektarlık alana sahiptir.

Karagöl’de Yapılacak Aktiviteler

Karagöl, dünyanın en güzel gölleri listesinde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesinde adeta saklı bir cenneti andırmaktadır. Bu güzel cennette yapılacak birçok aktivite mevcuttur. Karagöl’de yapılacak aktiviteler şöyledir;

  • Konaklama yapılabilir. Tabiat parkında bulunan alanda çadır  bets10 casino kiralayarak, Karagöl – Artvin içerisinde kamp yapılabilir.
  • Sandal kiralanabilir. Sandal kiralayarak göl üzerinde harika bir tur yapılabilir.
  • Doğa yürüyüşü yapılabilir.
  • Fotoğraf çekmeyi ve çekinmeyi sevenler için harika fotoğraflar çıkartılabilir.

Karagöl’e gidecek olan kişilerin akıllarında bulundurması gereken en önemli şey; yanlarına yağmurluk almalarıdır.

Borçka Karagöl Hakkında

Karagöl, korunma altına alınmış, mükemmel bir doğa harikasıdır. Trekking parkurları, ışıl ışıl parlayan gölü, gölün üzerinde bulunan renkli sandallar buranın manzarasına ayrı bir hava katmaktadır.

Karagöl – Artvin ulaşımda sorun yaşanmayacak bir bölgede bulunmaktadır. Bölgeye çok rahat bir şekilde ulaşım olmaktadır. Bölgeye ulaşmadan doğanın harikaları, yolculara eşlik etmektedir. Karagöl’e varılmadan karşılaşılacak olan şelaleler, ışıl ışıl akan sular eşsiz bir doğa manzarasıdır.

Borçka Karagöl Milli Parkına girişler ücretlidir. Bu ücretler şu şekildedir;

  • Otomobil ile giriş ücreti: 9 TL
  • Minibüs: 25 TL
  • Motosiklet 6 TL

Herhangi bir giriş çıkış saati mevcut değildir. İstenilen zaman girilip çıkılmaktadır.

İçeri giriş yapılıp, araç park edildikten sonra, 200 metre kadar yürüyüş yapılır. 200 metre sonunda Karagöl, misafirlerini karşılar. Gölün etrafında yapılan yürüyüşten sonra, doğa severler için ormanın derinliklerine kadar inmek mümkündür. Ormanın derinliklerinde kamp çadırları ile karşılaşmak mümkündür. Çadırlar kiralanabilir. Dilediğiniz şekilde kamp yapabilirsiniz. Kamp çadırı ve gerekli eşyaları olanlar, yanlarında getirebilirler.

Karagöl Konaklama

Karagöl’e doymayıp, orada kalmak isteyen misafirler için mevcut bir otel bulunmamaktadır. Karagöl, milli parktır. Bu yüzden imara kapalıdır. Ancak Karagöl’e 5-10 km uzaklıkta bulunan pansiyonlarda konaklama işlemi gerçekleştirilebilir.

Karagöl, birçok kamp alanına sahiptir. Karagöl kamp alanlarında konaklamak ise ücretlidir. kendi çadırınız varsa eğer, ücreti düşürebilirsiniz. Kendi çadırı ile kamp yapan misafirler 20 TL ödemekteler. Eğer oradan çadır kiralamak gibi fikriniz varsa, ücret kişi başı değişiklik göstermektedir. Karagöl Milli Parkın dışında ve çevresinde yemek yiyebileceğiniz yerler mevcut. Yeme içme işlemi oradan gerçekleşebilir.

Karagöl – Artvin Nerede?

Karagöl, Artvin’de yer almaktadır. Artvin’in Borçka ilçesinin Kaynarca köyüne bağlıdır. Türkiye’nin Kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bundan dolayı biraz uzak gibi görünebilir. Ancak ulaşımda hiçbir problem yaşanmamaktadır. Artvin’e en kolay ulaşım için, Trabzon’a uçakla gelinebilir. Trabzon Havalimanı’nda araç kiralanabilir. Oradan Artvin’e rahatlıkla gidilebilir.

Karagöl Gezilecek Yerler

200 sene önce Klaskur yaylasının yakınlarında bulunan bir tepede toprak kayması meydana gelmiştir. Bu doğal afet sonucu ise Klaskur deresinin önü kapanmıştır ve Karagöl meydana gelmiştir. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile her zaman ilgi çekmeyi başarmıştır. Kamp turizmi için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Karagöl’de gezilecek yerler için önerilecek en güzel yer; sandal ile göl üzeri. Gölün harika suyu misafirlerini, kendisine aşık etmektedir. Karagöl – Artvin içerisinde, ormanın derinliklerine inilebilir, doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Ormanda kamp kurabilirsiniz. Eşsiz doğa fotoğrafları çekerek göl ve ormanın derinliklerini keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir