Gito Yaylası – Rize

Karadeniz

Doğa güzelliğiyle ve yaylalarıyla meşhur olan illerden biridir Rize. İlin sınırları içerisinde bulunan ve ziyaretçileri yoğun olan, son zamanlarda çok rağbet gören yaylalar, Çamlıhemşin yakınlarında bulunduğu için turla gezilere gelenlerin uğrak yerlerinden olmaktadır. Peki, Gito Yaylası – Rize nerede? nasıl gidilir?

Rize’de Gezilecek Yerler

 • Gito yaylası – Rize,
 • Ayder Yaylası,
 • Pokut Yaylası,
 • Huser Yaylası,
 • Çağrankaya Yaylası,
 • Ovit Yaylası,
 • Hazindak Yaylası,
 • Avusor Yaylası,
 • Kavrun Yaylası,
 • Samistal Yaylası,
 • Elevit Yaylası,
 • Anzer Yaylası

Gibi birçok güzelliği bir arada barındıran Rize, bir çok turistik bölgeye ev sahipliği yapmaktadır.

Gito Yaylası’nın Güzellikleri

Rize’nin en yoğun ziyaretçisi kabul eden yaylalardan biri olan Gito Yaylası, Karadeniz turunun en keyif verici manzarası ve tertemiz havasıyla ziyaretçilerini etkilemektedir. Sis kaplı dağlar arasında, insana bulutların üzerindeymiş hissi veren, hafızalarına masal gibi kazılan, eşsiz muazzam bir güzelliğe sahiptir.

Çamlıhemşin ilçesine yakın olması bu güzel yaylanın da ziyaret edilmesini ve güzelliklerinin keşfedilmesini sağlamaktadır. Telaffuzları zor olan Rize yaylalarının keşfedilmeyen birçok yönü bulunmaktadır; hatta yol ve hava şartlarından dolayı keşfedilemeyen birçok yaylası ve güzellikleri bulunmaktadır. Karadeniz yaylalarını muhteşem kılan, dağlar arasında saklı, birçok şelalenin ve derenin ana kaynağı olan göllerin varlığı bilinse de yol şartları ziyaretlerine el vermemektedir. Belki de bazı doğa güzelliklerini saklamak ve bütün güzelliğini ifşa etmek istememektedir Karadeniz yaylaları. Saklı cennet gibi kendini insanlardan saklamaktadır.

Gito Yaylası Yakınında Yer Alan Oteller

Karadeniz, mavi güzelliği yanında barındırdığı eşsiz yeşil manzarasıyla ziyaretçilerinin gönlünü mest etmektedir. Hal böyle olunca ziyaretçileri birkaç gün kalıp o güzelliğin tadını çıkarmak istemektedir.

Gito Yaylası – Rize, çok ziyaret edilen ve gelen misafirlerin bir müddet kalmak istedikleri bir yer olduğu için yaylanın çevresinde kalabilecekleri birçok otel bulunmaktadır.

 1. Tanura Bungalows, ormanların içinde muhteşem manzaraya sahip, tamamen el yapımı ahşap ev tipleridir. Kahvaltı servisi de bulunan bungalows evleri yaz kış ziyaretçilerine hizmet vermektedir.
 2. Yeşil Doğa Apart, Fırtına Deresi’nin escort bodrum kenarında doğa ile iç içe bulunan muhteşem dinlenme mekanlarından birisidir.
 3. Gito Konak Otel, stres ve gürültüden uzak, cezp edici doğa manzarası, 20 kişilik konaklama kapasitesi bulunan 8 odalı bir oteldir.
 4. April5 Apart Konaklama, Çayırdüzü Köyü sınırlarında yer alan çok nezih bir yerdir. Gito Yaylası’na 41 km uzaklıktadır.
 5. Moromu Apart, ahşaptan tasarlanmış misafir odaları ve apart daireleri bulunan, doğa ile iç içe hizmet veren bir yerdir.
 6. Loya Otel, Muhteşem mimarisi ile ziyaretçilerini kendine çeken dinleme yerlerden biridir.

Bunların dışında daha birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Konaklanan bu yerlerde kahvaltı ve akşam yemekleri servis yapan yerler de bulunduğu gibi, her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir. Tuvalet, banyo, televizyon bulunan ve odaların ısıtma sistemleri bulunan, yöresel kahvaltı şöleni ile yedi gün 24 saat misafirlere hizmet sunmaktadırlar.

Gito Yaylası’nda Konaklama Ücretleri

Konaklama ücretleri, konaklanan yere ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kahvaltı da ücrete tabidir. Bazı konaklama yerlerinde sahsa özel yerler bulunduğu için bunların ücretlendirilmesi de özel yapılmaktadır.

Gito Yaylası’na Nasıl gidilir?

Gito Yaylası – Rize, bölgenin ziyaret edilen en meşhur yerlerden birisidir. Zile Kalesi’ne 18 km uzaklıktadır. Yol şartlarından dolayı tahmin edilen zamandan daha uzun surede varılmaktadır. Topraklı yol olmasından dolayı buraya aracıyla gelenlerin bu şartları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Turla ya da servislerle gelenler için zaten rehberler gereken yardım ve bilgilendirmeyi kendilerine yapmaktadırlar. Otostop ile yaylaya gitmek isteyenlerde olduğu için bunlarında orada ikamet eden yerli halktan bu konuda yardım almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir