Çal Mağarası – Trabzon

Karadeniz

Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olan ve Trabzon’un Düzköy ilçesinde Çal bölgesinde bulunan bir mağaradır. Düzköy ilçesine 11 kilometre uzaklıkta bulunan mağara, Trabzon şehrinin en önemli ve en çok turist ağırlayan doğal güzelliklerinin başlarına gelmektedir. İşte yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği çal mağarası – trabzon hakkında daha detaylı bilgiye sahip olalım.

Çal Mağarası Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Çal Mağarası, UNESCO tarafından da kabul edilmiş dünyanın en uzun ikinci mağarasıdır. Bu özelliğiyle Türkiye’ye birçok jeologun inceleme için geldiği bilinir. Mağaranın içinden bir dere akmakta olup, dereden akan suyun şifalı bir su olduğuna inanılır. elitbahis  Bununla birlikte mağaranın hemen üstünde Çal Kalesi bulunur ve 1200 yıl önce yapıldığı rivayet edilir. Mağara girişinden 200 metre ilerledikten sonra, mağara iki farklı yola ayrılır. Sola ayrılan yolun uzunluğu 150 metre kadar daha devam ederken, sağa ayrılan kolun uzunluğu 400 metre olup, içerisinde bir göl ve bir çağlayana ev sahipliği yapar. Mağara içerisinde bol oksijen bulunur ve bu birçok turistte burun kanamasına sebep olabilir. Bununla birlikte mağara içerisinde hava sıcaklığı, dışarıya göre daha soğuk ve nemlidir.

Çal Mağarası Fiziki Yapısı

Çal mağarası, 1 metre 85 sanimetre yüksekliğine sahip tek bir girişe sahiptir. Karstik kayaların aşınması sonucu binlerce yılda oluşan Çal mağarası, 1972 yılında devlet tarafından turizme açılmıştır. İçeride bulunan göl tatlı suya sahiptir ve su sıcaklığı hep çok düşük olarak ölçümler kaydedilmiştir. Mağara içerisinde birden fazla doğal güzellik bulunmaktadır;

  • Göl
  • Çağlayan
  • Baca tipi su krateri
  • Sarkıt
  • Su defizyonu

Kayaların ana maddesi kireçtaşıdır ve mağaranın doğasından itibaren günümüze gelene kadar hiçbir tahribat kaydedilmemiştir. Uzanım şekli yatay ve dikey olarak seyrederken, toplam mağara uzunluğu 600 metre kadar devam etmektedir.

Çal Mağarası’nda Neler Yapılır?

Çal mağarasını ziyaret etmeyi düşünen yerli ve yabancı turistler, mağaranın içerisinde ve dışında neler yapılacağını araştırmak isterler. Çal mağarası aktivite bakımından biraz sakin bir bölgedir. Ancak buna rağmen Çal mağarasında uzun yürüyüşler yapabilir, mağaranın hemen üstünde bulunan 1200 yıllık Çal kalesini gezebilir, hem mağarada hem kalede güzel fotoğraflar çekerek anı ölümsüzleştirebilir ve miladdan önce 270 senesinde inşa edilen Vazelon tarihi manastırına 40 kilometre katederek ulaşabilirsiniz. çal mağarası – trabzon yakınlarında bulunan Çal köyünün sırtında bulunduğu için köye inerek Trabzon doğasının ve temiz havasının içinde güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Çal Mağarası Nerede Konaklanılır?

Çal mağarasını ziyaret etmek amacı ile Trabzon’a gelip mağara bölgesine ulaştıysanız, zaten şehir merkezinden çok da uzak olmayan bölge için konaklama arayışına girme durumunda; şehir merkezine dönerek kalacak yer bulabilirsiniz. Turistin çok yoğun bir şekilde olduğu Trabzon’da bütçe ve sürenize göre kalacak yeri oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bununla birlikte Çal köyü içerisinde bulunan küçük bir pansiyonda da kalarak hem kültürü hem doğayı yerinde yaşayabilirsiniz.

Çal Mağarası Ulaşımı

Trabzon’un merkezinden toplu ulaşım araçları ile Çal köyüne ulaşım bulunduğu gibi, bu toplu taşıma araçlarının bu mağaraya olan seferlerinin seyrek bir şekilde yapıldığını hesaba katmalısınız. Bununla birlikte yine Trabzon merkezinde bulunan acenteler ile de anlaşarak günübirlik mağara ziyareti yapabilir ve acente servisleri ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç ile gelmek isteyen kişiler için ise Karadeniz sahil şeridini takip ederken Akçaabat köprüsünden dönerek çal mağarası – trabzon bölgesine ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir