Boztepe – Trabzon

Karadeniz

Trabzon’un sonsuz ve eşsiz güzelliklerinden sadece biri olan Boztepe, Türkiye’nin en çok doğal güzellik manzaralarına sahip şehirlerinden biri olan Trabzon’da bulunuyor. Tüm Trabzon şehrini ayağınızın altına aldığınız boztepe – trabzon güzel bir Trabzon manzarasına şahit olmak, bol oksijenli tertemiz bir hava ve Boztepe’de yapacağınız birçok aktivite ile mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Boztepe Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yer alan Boztepe, güneşin batışı ve doğuşunda oluşan manzaranın ünü için her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti buraya çekmeyi başarıyor. Hemen hemen Boztepe’nin her yerinden görülebilen bir de Atatürk heykeli bulunmakta. Civar bölgede ağaç olmamasına rağmen Boztepe’de bulunan sık ağaçlıkların nedeni ise, 1900’lü yıllarda bölgeye gelen Amerikan askerlerinin bölgeye fidan dikerek günümüze getirdiği ağaçlar olarak biliniyor. Tüm şehri panaromik olarak seyredebileceğiniz ve Trabzon halkı tarafından da oldukça rağbet gören bölgeyi ziyaret etmek için erken saatte giderek kendinize yer ayırmalı, ve gün doğumunu, batışını eşsiz bir manzarada izleme şansına erişmelisiniz.

Trabzon Boztepe Fiziki Şartları

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan tepe, 530 metre rakımda bulunan ve 8 kilometre uzunluğunda toplam 12.000 merdiven basamağı ile çıkılan eşsiz bir teras noktasıdır. Karstik arazi üzerine denk gelen bir tepe, normal şartlarda çorak bir bitki örtüsüne sahip olmasına karşın insan eli ile ağaçlandırılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Enfes bir Karadeniz manzarasına sahip şehirde açık havalarda diğer şehirlerin silüet olarak görüntüleri kaydedilebilmektedir. Ziyaret eden turistlerin ve yurt dışı basının oldukça başarılı fotoğrafları kaydettiği Boztepe, birçok yabancı haber sitelerinde ve Greenpeace dergisinin global sayısında boztepe – trabzon fotoğraflarının kullanılması ile ününü arttırdı.

Trabzon Boztepe’de Yapılabilecek Aktiviteler

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan Boztepe, her yıl on binlerce turisti ağırlarken, yaşadığı bu turistik ünün sonucunda civar bölgeye açılmış ve sunulan imkanlarla turistlerin zaman geçirebildiği birçok tesis temin edilmiştir. Boztepe’de yapabileceğiniz aktivitelerden bazıları şunlardır;

  • Trabzon ve Karadeniz manzarası eşliğinde uzun yürüyüşler
  • 530 metre rakımdan Ortahisar ilçesine inebileceğiniz yamaç paraşütü
  • Gün doğumunda romantik bir kahvaltı yapabileceğiniz tesisler
  • Çocukların vakit geçirebilmesi için oyun parkları
  • Bir mini sinema tesisi

Bu gibi aktivitelerle ailecek zaman geçirilebilecek yerlerden olan Boztepe’ye gelerek, hem sporunuzu yapıp vücudunuzu dinlendirerek, Trabzon ve Karadeniz manzarasına kendinizi bırakarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Trabzon Boztepe’de Nerede Konaklanır?

Boztepe’ye gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin gelmeden önce ayarlayarak rezervasyon yaptırmak istedikleri kalacak yer problemi, Boztepe’de neredeyse hiç yoktur. Trabzon’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Ortahisar’da bulunan Boztepe civarında kalınabilecek onlarca pansiyon ve oteller bulunurken, daha uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız aynı kalitede otellere Ortahisar’a 20 dakikalık bir yol giderek inebilir ve ilçe merkezinde bir otel ya da pansiyon kiralayabilirsiniz

Trabzon Boztepe Ulaşımı

Trabzon Boztepe, hem şehir merkezinden hem de Ortahisar ilçesinden oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Bu ulaşım yöntemlerinden bazıları şunlardır;

  • Belediye otobüsleri
  • Acente turları
  • Taksi
  • Şahsi Araç
  • Tekne turları

Hem Trabzon’dan hem de Ortahisar’dan kalkan belediye otobüslerine binerek Trabzon’dan 2 saat, Ortahisar’dan ise 20 dakikada Boztepe’ye ulaşım mümkün. Bununla birlikte mibinüs güzergahlarında da olan Boztepe, Orhahisar Meydanı’ndan kalkan minibüsler ile de ulaşılabilecek bir bölge. Kişisel aracınız ile yola düşmek istiyorsanız, hem navigasyonu kullanarak hem de tabelaları takip ederek kolaylıkla boztepe – trabzon bölgesine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir