Bartın – İnkum

Karadeniz

Karadeniz kıyısında bir inci İnkum. Merkez ilçesine bağlı yeşillikler içerisinde, doğası, temiz havası, dağ yamacında incecik kumlarla örtülü plajı, adeta zamana meydan okurcasına bakir ve saf. İnsanoğlunun eli sanki hiç değmemiş, korunmuş ve ziyaretçilerini ağırlamayı bekleyen taptaze bir deniz. Bunca sanayileşme, ticaret için yok edilen ormanlar, yükselen oteller, binalar sanki buraya hiç uğramamış. Acımasız insanoğluna inat doğa sanki burada ki savaşı kazanmış. Yeşilin tüm renkleri burada birbiri ile göz alıcı uyumlu. Dağ yamacından gelen çam kokulu esinti sizi, oksijeni ciğerlerinize çekmenin ne büyük bir nimet olduğunu hatırlatıyor. Ve Karadeniz tüm heybeti ile karşınızda masmavi ve alabildiğine uçsuz bucaksız.

Nasıl Gidilir?

Eğer Bartın merkezde iseniz bu güzelliklere ulaşmak için 10 Km uzaktasınız demektir. Ankara’dan 290 Km yaklaşık 4 saat, İstanbul’dan ise 440 Km yaklaşık 6 saat uzaklıkta. Özel aracınız ile gidebildiğiniz gibi toplu taşıma araçları ile de merkeze ulaştığınızda sizi bu güzelliklere kavuşturacak toplu taşıma araçları da mevcut. Hava yolu ile gelemeye karar verirseniz eğer Zonguldak Çaycuma ve Trabzon Hava alanlarından da ulaşabilirsiniz. Çaycuma hava alanından sonra 60 dakikalık bir yoldan sonra buradasınız. İşte bu kadar basit. Tek yapmanız gereken şey tatilinizi planlamak.

Neler Yapılır?

Bu sorunun yanıtı biraz da hangi aylarda buraya gitmeye karar verdiğinize bağlı. Her mevsimde ayrı bir güzelliği barındıran doğası size ayrı ayrı güzellikler sunuyor.

  • Zaman olarak sunduğu farklı olanaklar ve yapılması gerekenleri kısaca şöyle söyleyebiliriz;
  • Nisan-Haziran ayları doğa yürüyüşleri ve balık tutmak için en doğru zaman
  • Temmuz-Ağustos ayları incecik kumu ve uzun plajı denize girmenin tam zamanı.

Eylül Kasım ayları ise sonbaharın tüm güzelliklerini size sunuyor. Kamp kurmak uzun yürüyüşler yapmak için kış aylarından önce son fırsat.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yapacağınız planlar öncesi hava durumunu takip etmeniz tatil planınızı daha keyifli hale getirecektir. Ama yaz aylarında sıcacık ve tertemiz havası ve Karadeniz’in mavilikleri tüm güzelliği ile sizi bekliyor.

Konaklama Yeme İçme

Konaklama planınızda eğer kamp kurmak yok ise öyle yüksek yüksek taş binalar hayal etmeyin. Çünkü burada doğanın bozulmasına müsaade edilmemiş. Ahşap bungalovlar, birkaç katlı butik otel ve pansiyonlar misafirlerini ağılamak için bekliyor. Burada halk turizm için canla başla uğraşırken öyle yüksek fiyatlarda sunmuyor. 150 T.L. ile 400 T.L. arasında değişen konaklama fiyatları Karadeniz’in bu şirin beldesinde ki konaklama ücretleri. Konu yemek olunca da birçok lezzeti misafirlerine sunuyor. İnkum merkezine 2 km ile 9 km arasında balık, ızgara ve ev yemekleri çeşitleri ile birçok restoran hizmet vermekte. Karadeniz’den en taze balıklar, kekik kokulu etler ve sıcacık ev yemekleri size daha önceki tattığınız tüm yemekleri unutturacak.

Kum Zambağı

Evet yanlış duymadınız beyaz çiçekli zakkum. Nesli tehlike altında olan nadir çiçek türlerinden Latince adı Pancratium Maritimum olan Kum Zambağı soğanlı ve nergisgiller ailesinden olan bir bitki türüdür. Kıyı şeritlerinde yetişen fakat hızlı yapılaşma ve insanoğlunun doğayı hoyratça kullanması maalesef bu bitkiyi de tehlike altına sokmuştur. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz’ de kıyı şeridinde yetişir. Ülkemiz dışına çıkarılması suçtur. Boyu 40-45 cm ye kadar uzamaktadır ve yazın tatile gelen misafirlerine özellikle Ağustos Ekim ayları arasında muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Bartın Karadeniz’ e saklanmış bir hazine. Kalabalıktan uzak, sakin, huzurlu ama bir o kadar da muhteşem. Keşfedilecek daha nice güzellikleri ile siz misafirlerini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir