Bartın – Amasra

Karadeniz

Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bartın – Amasra, bölgedeki en güzel beldeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Temiz havası, Karadeniz manzarası, tertemiz koyları ve tarihi dokusu ile Amasra, küçük bir belde olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekiyor.

Amasra Nerededir? Nasıl Gidilir?

Amasra, Batı Karadeniz’de bulunan Bartın ilinin bir sahil ilçesidir ve ilçeye ait adalar da bulunmaktadır. Bartın ile arasındaki mesafe ise 10 km civarındadır. Amasra’ya sadece kara yolu ile ve Bartın ili üzerinden ulaşmak mümkün oluyor. Bartın ili ile Ankara arası 310 km., İstanbul arası 410 km, ve Bursa ile arası ise 469 km. civarındadır. Amasra’ya birçok ilden direk otobüs seferleri de bulunmaktadır.

Amasra Hakkında Bilgi

Samastro, Amastris ve Sesamos isimlerini almış olan ilçenin tarihinin, üç bin yıl öncelerine kadar uzandığı kabul ediliyor. İlçe küçük bir yüz ölçümüne sahip olduğu için, burayı ele geçiren tüm medeniyetler daha öncekilerini yıkarak kendi yerleşimlerini sağlamıştır. Ticaret merkezi olarak da rol üstlenen Amasra, Bizans ve cenova kalıntıları ile doludur. İlçe 1460 yılında, Osmanlı imparatorluğunun egemenliği altına geçmiştir. İlçe doğal güzellikler, muhteşem koy ve denizi ile halkının sıcaklığı ile özellikle hafta sonu kaçamakları için tercih ediliyor.amasra

Amasra’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Amasra küçük bir ilçe olmasına rağmen, gezilebilecek değişik güzellik ve özelliklerde yerlere sahip. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Amasra kalesi: Bizans döneminde inşa edilip, Cenevizlilerin ilaveler ve değişiklikler yaptığı kale, Osmanlı döneminde ise onarım görmüştür. Kale, Zindan kalesi ve Sormagir kalelerinin birlikte anılan adıdır. kalenin çok güzel bir manzarası, antik figürleri ve kapıları bulunuyor.
 • Amasra müzesi: 1976 yılında tamamlanan müzenin etnograf ve arkeolojik eserlerle dolu ikişer salonu bulunuyor. Bu salonlarda, Bizans ve roma dönemlerinden kalan mücevher, altın ve bronzdan yapılan süs eşyaları ve heykeller ile Osmanlı dönemine ait eserler bulunuyor.
 • Büyük liman plajı: internette en güzel plajların listesi arasında Bartın – Amasra, liman plajı ile ilk sıralarda yer alıyor.
 • Direkli kaya: kraliçe Amastrist’in havuzunun olduğu rivayet edilen bu yerde bulunan kaya, Cenevizlilere uzun yıllar deniz feneri olarak da hizmet vermiş. Sessiz ve tertemiz bir deniz arayanlar için ideal bir koy durumunda.
 • Kemere köprüsü
 • Kuşkayası anıtı: anıtın barış ve dostluk adına, Roma imparatoru tarafından yaptırıldığı rivayet ediliyor.

Ayrıca, el emeği işçiliği olarak yapılan, uygun fiyatlarla çok sayıda ev ve mutfak eşyaları da çekiciler çarşısında bulunuyor. Çarşıya gelen misafirler, beğendikleri eşyaların yapımını da izleyebiliyorlar.

Amasra’da Neler Yapılır?

Amasra’ya gelenler, ilçeyi öncelikle doğal güzellikleri ve deniz turizmi için tercih ediyorlar. Ayrıca doğa yürüyüşü, tekne turu, gece hayatı (hamam cafe gibi ilginç kafeleri bulunuyor), alışveriş ve festivalleri de çok sayıda misafirin tercih nedeni oluyor.bartın amasra

Amasra’da Neler Yenir?

Amasra, mutfak bakımından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Başlıca lezzetleri şunlardır;

 • Balık: en güzel kalkan, hamsi, tekir ve mezgit balığı, ilçede çok taze olarak yenilebilir
 • Amasra salatası
 • Amasra pidesi
 • Çöven ekmeği
 • Yumurtalı ispit
 • Mantı
 • Ballı yoğurt
 • Kabak burması

İlçenin sabahtan öğlene kadar yenilebilen, serpme kahvaltısı da çok meşhurdur. Bu kahvaltıda özellikle yöreye ait ve doğal lezzetler sunuluyor.

Amasra’da Nerelerde Konaklanır?

İlçede konaklamak için çok uygun fiyata oteller, pansiyonlar, apartlar ve günlük kiralık evler bulunuyor. Kamp yapmak isteyenler için ise, çadır kurmak için Boztepe mevkii ve otogarın alt kısmına müsaade ediliyor. Tam bir tatil beldesi olan Bartın – Amasra, uygun konaklama imkanları nedeni ile de, gezi rotalarının üst sıralarında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir