Ayder Yaylası – Rize

Karadeniz

Doğal güzellikler, sağlık, huzur ve heyecan arayanların ilk uğrak yeri, ayder yaylası – rize oluyor. Karadeniz’in en meşhur yaylası olan Ayder, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı misafiri konuk etmeye devam ediyor.

Ayder Yaylası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ayder yaylası Karadeniz bölgesinde, Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinin bir yaylasıdır. Yaylanın ilçe ile mesafesi ise 19 km. civarındadır. Ayder yaylasına kara ve hava yolu ile ulaşmak mümkün oluyor.

Kara yolu ile Rize iline gelindikten sonra, 97 km. mesafede olan Çamlıhemşin ilçesine ortalama bir saat kırk dakikada varılıyor. yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra ise, Ayder yaylasına ulaşılabiliyor. İstanbul ile Rize arası 1158 km, İzmir ile Rize arası 1419 km, Ankara ile Rize arası ise 840 kilometredir.

Ayder yaylasına hava yolu ile gelmek isteyenler ise, Trabzon hava limanına gelerek Trabzon’dan kalkan araçlarla yaylaya gidebiliyorlar. Trabzon hava limanı ile Aydar yaylası arsındaki mesafe ise 150 km. civarındadır. Hava limanından araç kiralamak da mümkün oluyor. Rize’den Ayder yaylasının sonuna kadar olan yol tamamen asfalttır.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

1350 m yüksekliğe sahip olan Ayder yaylası, kendi güzelliğinin yanında Kaçkar dağlarının muhteşem manzarasını da misafirlerine sunuyor. Şifalı sularından dolayı, Osmanlı döneminden beri revaçta olan yayla, huzurun ve sağlığın merkezi olarak biliniyor. Ayder yaylası denince, kaplıcalar başta olmak üzere, havasının temizliğinden, festival ve şenliklerine kadar onlarca güzellik akla geliyor.

1987 yılında Turizm merkezi ilan edilen yayla, sadece yurt içi değil yurt dışından da çok fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yayla kayın ve ladin ağaçları ile kaplı durumda ve yüzlerce bitki çeşidini barındırıyor. Doğa ve sağlık turizminin merkezi olan Ayder yaylası, çevresindeki şelale ve kaplıcaları ile de çok ilgi görüyor.

Ayder Yaylasında Neler Yapılır?

Ayder yaylasında gelindiğinde yapılacak çok aktivite bulunuyor. Burada önemli olan husus, yaylaya geliş maksadı oluyor. Ayder yaylası ve çevresinde yapılabilecek aktiviteler şu şekilde sıralanıyor;

 • Rafting
 • Doğa yürüyüşü
 • Kayak ve kızakla kayma
 • Kamping: kamp alanlarında elektrik, su, WC, wifi ve araç parkı gibi birçok imkan bulunuyor.
 • Fotoğrafçılık
 • Kaplıcalardan faydalanma

Ayrıca, tarihleri önceden öğrenilerek kardan adam şenliği ile boğa festivali gibi organizasyonlara da katılınabilir. Yaylanın en büyük şenliği ise, Aydar yayla şenliği başlığı altında ve Haziran aylarında gerçekleşiyor. Bu şenliğe katılmak isteyenlerin, ayder yaylası – Rize şenlikleri yazarak tarihini öğrenmeleri ve çok önceden rezervasyon yaparak konaklama sorunlarını çözmeleri gerekiyor.

Ayder Yaylasında Neler Yenir?

Ayder yaylası, doğal ve yöresel lezzetleri ile de ününü yurt dışına taşımıştır. Ayder yaylasının en güzel lezzetlerinin bazıları şunlardır;

 • Hamsi kuşu ve hamsi buğulaması
 • Korkota, lahana, hamsi, ayran, fasulye ve kabak çorbaları
 • Muhlama
 • Tomarı tavalısı
 • Kabak felisi
 • Pepeçura ve paluze

Ayrıca, yüzlerce çeşit çiçekten ve el değmemiş çamlardan üretilen balı hem lezzeti, hem de sağlık açısından çok rağbet görmektedir. Yurt dışına her yıl, oldukça fazla Ayder balı ihraç edilmektedir.

Ayder Yaylasında Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ayder yaylasına gelindiğinde, yayla ve yakın Beylikdüzü escort sibez.com çevresinde gezilebilecek birçok yer bulunuyor. Bunların başında;

 • Bulutlara yukarıdan bakılabilen Sendagez bölgesi (300 m.)
 • Gelin Tülü şelalesi (400 m.)
 • Palovit şelalesi (9 km.)
 • Tar şelalesi (5 km.) gibi doğal güzellikler geliyor.

Ayrıca, Ayder yaylasının yakınında 250 m. yer altından çıkan ve birçok hastalığa iyi gelen kaplıcalar da, gezi listesine mutlaka eklenmelidir.

Ayder Yaylasında Nerelerde Konaklanır?

Ayder yaylasının konaklama imkânları çok çeşitliliğe sahip. Yayladaki kamp alanlarında çadırda ve bungalo evlerde kalınabildiği gibi, birçok konforlu otelde kalmak da mümkün oluyor. Bungalo evlerde ve otellerde kalmak için önceden rezervasyon yapılması faydalı oluyor. Sanal ortamda ayder yaylası – Rize konaklama yazıldığında, konaklama yerleri seçilerek rezervasyon için iletişime geçilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir