Arapdüzü Mesire Alanı – Rize

Karadeniz

Arapdüzü mesire alanı – Rize İl Merkezine 22 kilometre uzaklıkta. Güneysu ilçesi sınırları içinde yer alır. Karadeniz içinde olan Arapdüzü Şelalesi ile ünlü bir park ve mesire alanı. Mesire alanı içindeki yürüyüş parkından şelale teraslarına kadar pek çok şeye sahiptir. Şelalenin ihtişamını kendinizi kaptırmak için sunulmuş bir fırsat. Doğa ile iç içe olan 800 metre yürüyüş parkuru boyunca harika şekillenmiş kayrak taşlara basarak yürürken doğanın eşsiz manzarasını göreceksiniz.

​​​​​​Tahta asma köprülerden geçerken kendinizi masal diyarında hissedeceksiniz. Bu asma köprü Arapdüzü Şelâlesine doğru gidiyor. Muhteşem görüntüsü ve pejyazlaması ile beğenilen bir yer olan Arapdüzü mesire alanı oldukça yoğun ziyaretçi kabul ediyor.

Doğal güzelliği ve değişik mazarasiyla herkesi etkileyen ve kendine hayran bırakan arapdüzü mesire alanı her mevsim ziyaret ediliyor. Burası Karadeniz Bölgesi turizmin mimarının en güzel örneklerinden biridir. Yeşilin her tonu mevcuttur. Turizme çok büyük kaktı sağlayan emsalsiz bir güzellik.

Arapdüzü Mesire Alanı’nda Neler Yapılır?

1080 rakımda olan Arapdüzü Mesire Alanı, şelâlesi ile muhteşem bir şölen sunuyor. Şelâleyi izlemek için özel yapılan seyir terasları var. Doğal güzelliği bozulmadan inşa edilen seyir terasları şelaleyi en güzel biçimde görmek ve soluklanmak için muazzam bir fırsat sağlıyor. Bu teraslarda oturup bol bol fotoğraf çektiren gezginciler yeşilin ve güzel doğanın tadını çıkartıyor. Sizde burada keyifli bir seyre dalın. Fotoğraflar çekerek bu anları ölümsüzleştirin. Videolar çekerek anı oluşturun.

Bu tatlı yerde oturma ve piknik alanları oldukça şirin tasarlamış. Arapdüzü mesire alanı piknik yapmak için harika bir yer. Sizde burada şirin piknikler yapın. Arapdüzü mesira alanı güzel havalarda dolup taşıyor. Doğanın renkleriyle ahenk oluşturan kuş sesleri eşliğinde yürüyüşler için burası olmazsa olmaz bir şans.

Burada yapılabilecek en güzel şey yürüyüş yaparak doğayı keşfetmek ve şelalenin güzelliğini izlemek… Ziyaretciler park alanına bisiklet getirerek bisiklet turlarına çıkıyor. Sizde bu deneyimi keşfedin. Bisiklet sürün. Yeşil dağların ardında harika görünen şelâle ve bu muhteşem parkın tadını çıkarın.

Arapdüzü Mesire Alanına Nasıl Gidilir?

Rize İlinden yola çıkıldığında yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta. Özel araçla gelmek için Güneysu ilçesine gidilir ve Ardeşen Çamlıhemşin yolu takip edilir. Tebalarla gösterilen oklar takip edilerek buraya gelinir. Sizde özel aracınızla buraya gelin. Maceraya katılın.

Arapdüzü Tarihi

“Arap Düzü” isminin nereden geldiğine dair kesin bir tarihsel veri yok. Fakat yaşı ilerlemiş insanların bahsettiğine göre eskiden burası Arap ülkelerine giden kervanların geçtiği bir alan. Arap kervanları bu alanlarda konaklayıp dinlenmiş. Mesire alanı bu nedenle Arapdüzü ismini almış.

Doğa Harikası Arapdüzü Nasıl Korunur?

Arapdüzü harika bir şekilde düzenlenmiş ve inşa edilmiş. Bu güzel alanı korumak önemli. Ziyaretçiler bu mesire alanlarında piknik yaparken oldukça dikkat etmeli. Sizde piknikleriniz de temiz olun. Etrafı koruyun. Dikat edilmesi gerekenler;

  1. Çöplerinizi yere atmayın.
  2. Mangal yapıyorsanız sonra ateşinizi söndürün.
  3. Şelale izlenen teraslara zarar vermeyin.
  4. Yeşili koruyarak hiçbir canlıya zarar vermeyin.

Rüya gibi bir doğaya vakit geçirip Arapdüzü mesire alanına hep gelebilmek için sizde bunlara dikkat edin.

Arapdüzü Mesire Alanı Ne Amaçla Yapıldı?

Turizmin hayatımızdaki önemi aşikar. Turizme katkı sağlamak için pek çok park ve mesire alanı yapılıyor. Arapdüzü’de bunlardan birisi. Amaç ziyaretçilere tabiatın sunduğu bu harika alanı yerli ve yabancı turist ziyaretine açarak turizmi canlandırmak. Doğal oluşumları izletmek ve benimsetmek. Sizde burayı ziyaret edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir